"Оксидтер" тақырыбында химия пәнінен 8 cынып ашық сабақ. Назарбаева Г.О
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Оксидтер
Бөлім: | 8.4А Бейорганикалық қосылыстардың негізгі кластары. Генетикалық байланыс |
Педагогтің аты-жөні: | Назарбаева Г |
Күні: | 27.03 |
Сыныбы: | Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | Оксидтер. |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 8.3.4.7 -оксидтердің жіктелуін және қасиеттерін білу, олардың химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру |
Сабақтың мақсаты: | Оксидтердің қасиеттерін ұғындыра біледі Оксидтердің жіктелуі мен алыну жолдарын сипаттайды Оксидтер жайлы алған білімдерін еске түсіру арқылы жіктелуін , |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/Уақыты | Педагогтің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 5 мин. | Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастырады 3. Оқушыларды топтарға біріктіру. | “Бұзылған телефон” ойыны | Бейорганикалық қосылыстар оксидтер, негіздер, қышқылдар, тұздар болып бөлінеді | Оқулық, жұмыс дәптері |
Жаңа сабаққа кіріспе 5 мин | «Миға шабуыл» әдісі | оттегі, жану, ауа. Оксидтер туралы не білесіңдер? | Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. | «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру |
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу 20 мин. | Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқуға тапсырма береді 353 стратегиясы | Оқулықты оқып танысып шығады. Тірек сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып алады. | Дескриптор: Жалпы - 3 балл 1. Оксидтердің қасиеттеін ұғындыра біледі | Тақырып бойынша интернет желісін пайдаланып видеоролик көру. |
Оқулықта берілген тапсырманы орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді. | 1. Форм улас ы мен атауын сәйкестендіріңдер. A. MnO2 1) бор оксиді B. MgO 2) на трий оксиді C. PbO 3) мар ган ец (ІV) оксиді D. Na2O 4) қор ғас ын (ІІ) оксиді E. B2O3 5) ма гний оксиді 2. Титан оксидтерінің (ІІ, ІІІ, ІV) құрылымдық форм улалар ын жазыңдар : 3. Массас ы 17,6 г көмірқышқыл газы неше мо ль болады? 4. Зат мөлшері 2,5 мо ль NО қан ша көлем (қ.ж.) алады? 1-тапсырма
HCI, CaO, Na2S, CO2, KCI, P2O5, H2S, SO2, H2SiO3, Fe2O3. 2-тапсырма
C + O2= S + O2 = HgO = | Дескриптор: Жалпы - 3 балл 1. Тапсырманы орындайды | ДК экраны 8-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. | |
Жеке жұмыс
| Оқулықта берілген тапсырманы орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді. | 3-тапсырма Мына оксидтерді алыну жолдарын жаз, атаны ата,теңдеу теңестір.
4-тапсырма 1.Мына элементтердің: H, Na, Mg, AI, Ca оксидтерінің формуласын жазып, атауларын атаңдар. 2.Мына оксидтерді: MnO2, MnO3, NO, Mn2O7 халықаралық атаулары бойынша екі тәсілмен атаңдар. 3.Берілген оксидтерді жіктеңдер: CaO, SO2, BeO, CO | Дескриптор: Жалпы - 3 балл 1.Есепті шығарады. | ДК экраны 8-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. |
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 5 мин.
| «Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. | Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. | 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |